Ansigtscreme følsom er en ansigtscreme til enhver med følsom, tør, irriteret og reaktiv hud. Det rige indhold af rapsolie, sheasmør og bivoks nærer, styrker og blødgør huden. Det er fri for æteriske olier, hvilket gør det velegnet selv til den mest følsomme hud - for både voksne og børn. Ansigtscreme følsom og let absorberes af huden uden at ridse. Det er beroligende og styrkelse af tør hud, rødme og irritation (perioral dermatitis) såvel som tynd og porøs hud (efter cortison- eller kræftbehandling). Allergier, som er overfølsomme over for både parfume og æteriske olier, kan også bruge denne ansigtscreme. Produktet er naturligt selvbeskyttet. Nogle brugere om deres oplevelse af ansigtscreme følsomme: ”Endelig har jeg fundet en creme, som jeg ikke reagerer på! Jeg blev født med atopisk eksem, og efter år med kortison er brugen af huden blevet tynd, følsom og reaktiv. Jeg har prøvet alt - endelig føler jeg mig normalt, uden flammy hud, huden er helet! ” - Irene s ”Min far er blevet fuldstændigt ødelagt i huden efter stråling. Lægen anbefalede cremer fra apoteket, men de hjalp kun for øjeblikket. Efter 3 dage med dette følte han, at huden var roligere, rødmen og varmen forsvandt. Nu efter 4 uger ser huden normal ud igen, vil han aldrig holde op. " - Katarina L ”er blevet urolig af perioral dermatitis hvert efterår i flere år. Jojoba Oil har hjulpet mig, men det er ikke ultimativt for den dag, hvor jeg vil gøre op. Denne creme har løst dette problem. Jeg bruger det både morgen og aften og undgår nu udslæt rundt om næsen og munden. Tak!" - Andrea a
Meget god ansigtscreme, der beroliger min følsomme hud. Den eneste jeg kan bruge, der ikke forværrer rosacea- og psoriasisudbrud.
Anna
2026-01-22
Gør hvad den skal. Kunne have været lidt tykkere, da mit ansigt er meget tørt i vintermånederne.
Carin
2025-11-15
Kan godt lide produktet. Dufter godt. Nem at påføre.
Hans C
2025-10-03
Cremen er god for huden og miljøet. Jeg er meget tilfreds med konsistensen og effekten på min hud.
Torunn B
2025-08-06
Til min følsomme hud er denne guddommelig!
Anna
2025-07-19
En god creme, der går dybt ind i huden. Tilfreds
Anita
2025-06-30
God dagcreme, men desværre tager det lidt tid, før den absorberes godt ind i huden. Den bliver som et lag/hinde på huden i starten.
Elin
2025-06-08
Min hud er lidt for tør, jeg har brug for mere fugt.
Bodil F
2025-06-02
Desværre slet ikke hvad jeg forventede. Jeg kan godt lide MÅ-produkter, men denne føles både fedtet og vandig, lægger sig som et lag på huden og udtørrer ikke rigtigt. Huden føles slet ikke fugtet, mere midlertidigt dækket.