Vend tilbage til dette beroligende minde med denne røgede, træagtige Eau de Toilette.
Den vanedannende duft er fremstillet af et varmt hjerte af kastanje- og træagtige akkorder kombineret med søde noter af vanilje og røde bær og mildnes af den blomsteragtige kombination af appelsinblomst og neroliessens.
Denne karakteristiske søde og krydrede Eau de Toilette er en del af REPLICA-kollektionen.
Maison Margiela er et modehus grundlagt i 1988 af Martin Margiela. Huset har base i Paris og præsenterer mode og dufte som meningsfuld kunst frem for en personlighedskult. Dette Maison, der beskrives som 'det mest cool og moderne couturehus', designer haute couture, konfektion til kvinder og mænd, lædervarer, fodtøj, fine smykker, dufte, interiørdesign og den moderne serie MM6.
I 1994 introducerede Maison Margiela de første REPLICA-modeelementer: tøj og tilbehør håndplukket fra hele verden og omhyggeligt genskabt, så deres karakter og charme bevares.
Hvert element har et særligt mærke indeni, der beskriver kilden til og perioden for det oprindelige element.
I 2012 udvidede Maison Margiela dette unikke koncept med en kollektion af dufte, der genskaber de dufte, dine minder er skabt af. Derefter fulgte en kollektion af duftlys.
REPLICA-kollektionen består af ikonoklastiske dufte og duftlys, der på universel vis kan fremkalde personlige og højt skattede øjeblikke og vække følelser.
FRA DINE MINDER TIL DUFTE:
REPLICA-kollektionen består af ikonoklastiske dufte og duftlys, der på universel vis kan fremkalde personlige og højt skattede øjeblikke og vække følelser samt personlige historier, der enten er oplevet eller venter på at blive det. Maison Margiela er tro mod sin kreative fælleskabstilgang og samarbejder med de bedste parfumører, der er valgt på grund af deres ægte forbindelse til dufte, og fordi de stimuleres af den kunstneriske præstation, det er at sammensætte en duft, som skal bruges til at vække, hylde og dele uforglemmelige følelser.
Helt i tråd med Maison Margielas minimalistiske tilgang er REPLICA-flakonen enkel, men sofistikeret. Et bomuldsmærke, der ligner mærkerne på tøjet og tilbehøret i Replica-modekollektionen, identificerer hver enkelt duft.
Varenummer: 86230
- 2025-12-27
Det kom som en gave, og modtageren var meget tilfreds, da det var præcis, hvad han havde håbet på.
- 2025-12-18
Duften fremkalder den varme julestemning på en unik måde.
- 2025-12-05
Vidunderlig duft!
- 2025-10-19
Den dufter vidunderligt hele dagen og natten.
- 2025-09-19
Det er anden gang, jeg har bestilt By The Fireplace, så det siger ikke så lidt. En god unisex-duft.
- 2025-09-10
En dejlig, hyggelig duft af røg, der desværre fordampede og mest blev til vanilje. Jeg ville gerne have, at røgen var blevet, og at den havde været mindre sød.
- 2025-07-11
Langt over andre spillere i pris hos Eleven.
- 2024-12-31
Dufter godt
- 2024-11-22
Min yndlingsduft af alle Replica-duftene, en vidunderlig duft. På en eller anden måde tror jeg, at jeg sidder ved ilden med et glas stille, røget whisky foran mig, og disse dufte blandes. Perfekt vinterduft, men jeg har tænkt mig at bruge den hele året rundt. En beroligende duft og en god duft at spraye på tøj, f.eks. til den yndlingstrøje eller det yndlingstørklæde.
- 2024-10-26
god parfume








